به نـــامــ حضـرتــــ دوستـــــ

طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات
يكشنبه, ۲۴ خرداد ۱۳۹۴، ۰۱:۵۱ ب.ظ

مهدیـــــ جـــان!


دوست داشتم با نام نامی تو زبان باز می کردم!

ای کاش آن اوایل که زبان گشودم، نزدیکانم مرا به گفتن «یامهدی» وا می داشتند!

ای کاش مهدکودکم، مهد آشنایی با تو بود. کاشکی در کلاس اول دبستان، آموزگارم، الفبای عشق تو را برایم هجی می کرد و نام زیبای تو را برایم می خواند و آن را سرمشق دفترچه ی تکلیفم قرار می داد.

در دوره راهنمایی، هیچ کس مرا به خیمه سبز تو راهنمایی نکرد. در سال های دبیرستان، کسی مرا با تو که مدیر عالم امکان هستی پیوند نزد.

در کتاب جغرافی ما، صحبتی از امکان زندگی تو یعنی «ذی طوی» و «رضوی» نبود. در کلاس تاریخ، کسی مرا با تاریخ غیبت، غربت و تنهایی تو آشنا نساخت. در درس دینی، به ما نگفتند«باب الله» و «دیان دینه» تویی. دریغ که در کلاس ادبیات، آداب ادب و روزی به ساحت قدس تو را گوشزد نکردند! افسوس که در کلاس نقاشی، چهره مهربان تو را برایم به تصویر نکشیدند!

چرا موضوع انشای ما به جای «علم بهتر است یا ثروت»، از تو و از ظهورتو و روشهای جلب رضایت تو نبود؟! مگر نه اینکه بی تو، نه علم خوب است و نه ثروت؟

کاش در کنار زبان بیگانه، زبان گفتگو با تو ا نیز که آشناترین و دیرین ترین مونس فطرت های بشری است به ما می آموختند! ای کاش وقتی برای آموختن یک زبان خارجی به زحمت می افتادم به من می گفتند: او تمامی زبان ها و گویش ها و لهجه ها ... و حتی زبان پرندگان را می داندو می شناسد.

در زنگ شیمی وقتی سخن از چرخش الکترونها به دور هسته ی اتم به میان می آمد اشارتی کافی بود تا من بفهمم تمام عالم هستی و ماسوی الله به گرد وجود شریف تو می چرخند. ای کاش در کنار انواع و اقسام فرمول های پیچیده ریاضی، فیزیک و شیمی، فرمول ساده ی ارتباط با تو را نیز به من یاد می دادنند.

یادم نمی رود از کتاب فارسی، حکایت آن حکیم را که گزارش به قبرستان شهری افتاد. و با کمال تعجب دید، بر روی همه سنگ قبرها،سن فوت شدگان را 3،4،7 سال و مانند آن نوشته اند. پرسید: آیا اینان همگی در طفولیت از دنیا رفته اند؟ گفتند: نه اینجا، سن هر کس را معادل سال هایی از عمرش که در پی کسب علم و معرفت بوده است محاسبه می کنند.

کاش آن روز دبیر فارسی ما گریزی به حدیث معرفت امام میزد که "من مات ولم یعرف امام زمانه مات میته جاهلیه" و می گفت که در تفکر شیعی، حیات حقیقی در توجه به امام عصر علیه السلام و معرفت و محبت و مودت او و مهم تر از آن برائت از دشمنان او معنا می شود.

درس فیزیک، قوانین شکست نور را به من آموخت؛ ولی نفهمیدم«نور خدا» تویی و مقصود از «یهدی الله لنوره من یشاء» نور عالمگیر توست. از سرعت سرسام آور نور (300 هزار کیلومتر در ثانیه) برایم گفتند؛ اما اشاره نکردند شعاع دید امام معصوم تا کجاست و نگفتند امام در یک لحظه می تواند تمام عوالم و کهکشان ها را از نظر بگذراند و از احوال همه ی ساکنان زمین و آسمان باخبر شود.

وقتی برای کنکور درس می خواندم، کسی مرا برای ثبت نام در دانشگاه معرفت و محبت امام زمان علیه السلام تشویق نکرد. کسی برایم تبیین نکرد که معرفت امام نیز مراتب دارد و خیلی ها تا آخر عمر در همان دوران طفولیت یا مهد کودک خویش در جا می زنند.

نمی دانستم که عناوینی همچون دکتر، مهندس، پروفسور و از این قبیل قراردادهایی در میان انسان هاست که تنها به کار کسب ثروت، قدرت، شهرت، و منزلت اجتماعی و گاهی خدمت در این دنیا می آید؛ اصلا در این وادی نبودم.

از فضای نیمه بسته مدرسه وارد فضای باز دانشگاه شدم. در دانشکده وضع از این اسفبار تر بود. بازار غرور و نخوت پر مشتی بود و اسباب غفلت، فراوان و فراهم. فضا نیز رنگ و بو گرفته از «علم زدگی» و «روشن فکر مابی» خیلی ها را گرفتار تب موددرک گرایی می دیدم. علم آن چیزی بود که از فلان کتاب مرجع اروپایی یا فلان مجله ی آمریکایی ترجمه می شد؛ از علوم اهل بیت علیه السلام دانش یقین بخش آسمانی کمتر سخن به میان می آمد!

مولای من! در دانشگاه هم کسی برای من از تو سخن نگفت؛ پرچمی به نام تو افراشته نبود؛ کسی به سوی تو دعوت نمی کرد؛ هیچ استادی برایم اوصاف تو را بیان نکرد. کار کرد دروس معارف اسلامی و تاریخ اسلام، جبران کسری معدل دانشجویان بود! نه اینکه از تبلیغات مذهبی، نشستهای فرهنگی، نماز جماعت، از اردوهای سیاحتی زیارتی، مسابقات قرآن و نهج البلاغه و.. خبری نباشد.. کم و بیش یافت می شد؛ اما در همین عرصه ها نیز تو سهمی نداشتی و غریب و مظلوم «از یاد رفته» بودی.

پس از فراغت از تحصیل نیز، اراده ی زندگی دغدغه ی معاش، مجالی برای فکر کردن راجع به تو برایم باقی نگذاشت!

اینک اما، در عمق ضمیر خویش تو را یافته ام، چندی است یا دیده ی دل تو را پیدا کرده ام، در قلب خویش گرمای حضورت را باتمام وجود حس می کنم؛ گویی دوباره متولد شده ام. تعارف بردار نیست. زندگی بدون تو که امام عصر و زمانه ای «مردگی» است و اگر کسی پس از عمری غفلت به تو رسید، حق دارد احساس تولدی دوباره کند؛ حق دارد از تو بخواهد از این پس او را رها نکنی و در فتنه ها و ابتلائات آخرالزمان از او دست گیری؛ حق دارد به شکرانه ی این نعمت، پیشانی ادب بر خاک بساید و با خودزمزمه کند:

«الحمدلله الذی هدانا لهذا و ما کنا لنهتدی لولا ان هدانا الله»

موافقین ۲ مخالفین ۰ ۹۴/۰۳/۲۴
بی نام و نشان

نظرات (۸)

سلام علیکم مومن

الحمدلله

دستورات انجام شد

عاقبتتون بخیر به حق حضرت ابوتراب
پاسخ:
علیکم السلام

ممنونم
حق نگهدارتون
۲۴ خرداد ۹۴ ، ۱۶:۲۲ سربازِ گمنام
سلام ممنون از حضورتون
ماه رمضون نزدیکه دعا کنید
یا علی
پاسخ:
سلام علیکم بزرگوار

ان شالله..
شما هم من و دعا کنید
علی یارتون
۲۴ خرداد ۹۴ ، ۱۷:۱۲ حسین یاوری

سلام

مممنون که اومدید .

دستتون طلا

پاسخ:
سلام بزرگوار

خواهش میکنم

موفق و پیروز باشید هم در دنیا هم در آخرت..
التماس دعا
سلام علیکم مومن
داره درهای رحمت الهی بیش از پیش باز میشه و وارد شهر الله و ماه میهمانی خدا میشیم کم کم
لطفا بنده و مجموعه نویسنده های وبلاگ فانوس جزیره را از دعای خیرتان در شهر الله و ماه میهمانی خدا بی نصیب نگذارید
ملتمس دعای خیرتان هستیم
عاقبتتون بخیر به حق حضرت ابوتراب
پاسخ:
سلام بزرگوار
شما هم ما رو فراموش نکنید
خیلی عجله دارم وگرنه چند تا از اعمال امشب که شب اول ماه رمضان هست رو براتون میذاشتم..

ما محتاج به دعای شما بزرگانیم..
حق نگهدار شما
۲۸ خرداد ۹۴ ، ۲۰:۰۴ سربازِ گمنام
دعای افطار ما
اللهم عجل لولیک الفرج
۰۳ تیر ۹۴ ، ۰۹:۳۵ عباس زاده
سلام علیکم مومن
طاعات قبول
وبلاگ شما در لیست دنبال شدگان فانوس جزیره قرار گرفت
التماس دعا در روزهای میهمانی خدا داریم
عاقبتتون بخیر به حق حضرت ابوتراب
پاسخ:
سلام علیکم و رحمه الله
همچنین
خیلی ممنون
یا حق
۲۱ تیر ۹۴ ، ۰۴:۵۳ مدافعان حرم
پایگاه رسمی مدافعان حرم http://www.modafeon.blog.ir
ما را با درج لینک در وبگاه خود حمایت نمائید
یاعلی

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی