به نـــامــ حضـرتــــ دوستـــــ

طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات
جمعه, ۲۲ اسفند ۱۳۹۳، ۰۹:۳۰ ب.ظ

حکم شرعی و حکم قانونی در مورد ماهواره


پرسش: با توجه به اینکه امروز تعداد زیادی شبکه ماهواره ای برای تبلیغ دین مبین اسلام و مذهب تشیع در کنار صدها شبکه ماهواره ای خبری، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، ورزشی و غیره وجود دارد، داشتن ماهواره در منزل و استفاده از آن چه حکمی دارد؟

پاسخ برخی مراجع تقلید:

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی در پاسخ به استفتائی در خصوص استفاده از ماهواره و شبکه های خبری بیگانه، هر گونه استفاده از این شبکه ها را جایز ندانستند.

آیت الله صافی گلپایگانی در پاسخ به استفتاء «استفاده از شبکه های ماهواره ای وسایت های خبری بیگانه از نظر شرعی چه حکمی دارد؟» گفت: در مورد استفاده از ماهواره ها و سایت های خبری که در واقع شبکه های بیگانه آنها را ترتیب داده و جوامع اسلامی مسلط کرده­ اند، باید گفت چون غالبا اطلاعات آنها مسموم است و اگر خبر صحیحی هم در دسترس بینندگان شان و مخاطبان شان قرار دهند، در راستای اهداف استعماری و گمراه کردن(مردم) و ایجاد فتنه و تفرق است. به همین خاطر استفاده از چنین شبکه هایی جایز است.

در پاسخ استفتاء آیت الله صافی گلپایگانی آمده است: البته اهل خبره یعنی کسانی که دست بیگانگان را خواند اند و در واقع به جهت اطلاع از نحوه ورود آنها در مسائل و اینکه دنبال چه اهدافی هستند، روی این اخبار فعالیت علمی انجام می دهند، از این فتوی مستثنی هستند. البته آن هم در مواردی که ضرورت ایجاد کند. اما اگر ضرورت ندارد، آن هم جایز نیست. همان حکمی که مشهور فقها در مورد کتب ضاله، فرموده­اند: «استفاده از کتب ضاله جایز نیست.» همان حکم در مورد اینها هم جاری و ساری است. جاذبه این برنامه ها از کتب ضاله و فریب کاری ها و نیرنگ هایی که در این سایت ها وجود دارد وترفندهایی که اهل باطل در کتب ضاله برای فریب مخاطبین شان و مطالعه کنندگان اعمال می کنند، کمتر نیست.

آیت الله صافی گلپایگانی همچنین در پاسخ استفتاء دیگری «ارتباط گرفتن با شبکه های ماهواره از طریق تلفن، ایمیل و روش های دیگر و ارسال اخبار داخلی کشور چه حکمی دارد؟»، تاکید کردند: در مورد ارتباط با شبکه های ماهواره ای ورسانه ها یا مطبوعات بیگانه، چه این نحوه ارتباط تلفنی باشد، چه از طریق تلگراف، چه از طریق ایمیل و اینترنت باشد، به هر صورت، ارتباط با این ها که در واقع نوعی همکاری و همیاری با آنهاست و آنها را به اهدافشان نزدیک تر می کند، ولو به نظر شما بسیار قلیل و ناچیز بیاید، به هیچ وجه جایز نیست و این به نوعی قدم برداشتن در راه اهداف باطل بیگانگان است.

استفاده از ماهواره حتی برای دیدن شبکه های استانی هم جایز نیست

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در پاسخ به یک استفتاء استفاده از ماهواره را برای دیدن شبکه های استانی جایز ندانستند.

این مرجع تقلید در پاسخ به یک استفتاء مبنی بر استفاده از ماهواره برای رویت شبکه های استانی، فرمودند: این کار ذاتا اشکال ندارد، ولی دو اشکال جنبی دارد.

ایشان فرمودند: یک اشکال آن این است که داشتن ماهواره طبق مقررات حکومت اسلامی جمهوری اسلامی ممنوع است و مخالفت با مقررات و قوانین حکومت اسلامی شرعا جایز نیست. اشکال دوم این است که تجربه نشان داده ماهواره در هر خانه که وارد می شود منشاء مفاسدی می شود؛ بویژه برای جوانان که در آن خانه هستند وخیلی از این جوانان قربانی ماهواره می شوند. با توجه به این که غالب برنامه های آن فاسد است و اثرات منفی در پی دارد و در هر خانه ای وارد شود غالبا از آن سوء استفاده خواهد شد استفاده از آن جایز نیست.

حضرت آیت الله شیخ حسن مظاهری: جایز نیست.

سوال-آیا آنتن ماهواره جزو آلات لهو است؟ خرید و فروش و استفاده از آن، چه حکمی دارد؟

حضرت آیت الله بهجت: با وجود فساد، استفاده از آن و خرید و فروش آن جایز نیست.

حضرت آیت الله میرزا جواد تبریزی: بسمه تعالی بر طبق مقررات نظام باید عمل شود، والله العالم

سوال: آیا خرید و نصب آنتن های ماهواره در منازل جایز است؟

حضرت آیت الله فاضل لنکرانی: با توجه به آنچه مطلعین اظهار می دارند برنامه های ماهواره اکثرا موجب شیوع فحشا و منکر مخصوصا در رابطه با نسل جوان می باشد. لذا خرید و نصب آنتن های ماهواره ای جایز نیست.

سوال: استفاده از آنتن ماهواره ای برای آگاهی از برنامه های علمی یا قرآنی و مانند آنکه از طریق ماهواره توسط دولتهای غربی یا کشورهای مجاور خلیج فارس و غیر آنها پخش می شوند چه حکمی دارد؟

جواب: استفاده از این دستگاه برای دیدن و شنیدن برنامه های علمی یا قرآنی و مانند آن، هر چند فی نفسه مانعی ندارد، ولی به دلیل این که برنامه هایی که از طریق ماهواره توسط دولت های غربی و بیشتر کشورهای همسایه پخش می شوند، غالبا در بردارنده آموزش افکار گمراه کننده و تحریف حقایق و همچنین برنامه های لهو و فساد هستند و حتی مشاهده برنامه های علمی یا قرآن از طریق آنها موجب وقوع در فساد و ارتکاب حرام می گردد، بنابراین شرعا استفاده از آنتن های مذکور برای دیدن آن برنامه حرام است مگر آنکه برنامه های مفید علمی یا قرآنی محض باشند و مشاهده آنها مستلزم هیچ فساد یا ابتلاء به عمل حرامی نباشد، البته اگر قانونی باشد باید مراعات شود.

سوال: شغل ما تعمیر دستگاههای گیرنده برنامه های رادیو وتلویزیونی است، در این اواخر مراجعات زیادی برای نصب قطعات و تعمیر آنتن های ماهواره ای صورت می گیرد، تکلیف ما در این باره چیست؟ خرید و فروش قطعات آنها چه حکمی دارد؟

جواب: اگر از این دستگاه برای امور حرام استفاده شود که غالبا همین طور است و یا شما علم داشته باشید به اینکه کسی که قصد تهیه آنتن ماهواره ای را دارد، برای امور حرام از آن استفاده می کند، خرید و فروش ونصب قطعات و راه اندازی و تعمیر و فروش قطعات آن جایز نیست.

امام خمینی، تحریر الوسیله،ج2، مسائل مستحدثه، رادیو و تلویزیون، م2 و استفتائات، ج3.

حکم قانون در مورد ماهواره

بر اساس قانون ممنوعیت به کارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره مصوب 23/11/1373 مجلس شورای اسلامی، توزیع و استفاده از تجهیزات دریافت از ماهواره جز در مواردی که قانون تعیین کرده است ممنوع می باشد. و وزارت کشور موظف است با استفاده از نیروی انتظامی و یا نیروی مقاومت بسیج در اسرع وقت نسبت به جمع آوری تجهیزات دریافت از ماهواره اقدام نماید.

برابر آمار موجود حدود 17 هزار شبکه ماهواره ای باز و بدون محدودیت وجود دارد که شامل 380 کانال خاص موسیقی، 252 کانال کودک و نوجوان و 74 شبکه مد است؛ در این میان بیش از 40 شبکه فارسی زبان وجود دارد که مضامین سیاسی، فیلم و سریال، شو و موسیقی و تبلیغ کالا را دربر دارند.

حال سوال اساسی اینجاست که در این جنگ تمام عیار نرم که ما وسط معرکه دشمن قرار گرفته ایم، چه برنامه ها و راهکارهایی برای مقابله با این شبکه ماهواره ای داریم؟

 عادی سازی روابط زن و مرد، نادیده گرفتن حکم شرعی و اسلامی محرم و نامحرم، ترویج دوستی های خیابانی و کاذب، تضعیف جایگاه دین و شریعت اسلامی و رد یک کلام جنگ تمام عیار نرم علیه ارزش ها، هنجارها، اعتقادات و باورهای جامعه ایران اسلامی از سوی استکبار جهانی در اهداف پشت پرده راه اندازی شبکه های ماهواره ای فارسی زبان طراحی و هدایت شده است.

امروز حامیان پشت پرده شبکه های ماهواره­ای فارسی زبان به خوبی پی برده اند که نیاز فکری و تفریحی یک جوان ایرانی چیست و خانواده­های ایرانی در میان شبکه های داخلی و خارجی به دنبال چه چیزی می گردند.

با نگاهی گذرا به برنامه های مسئولان فرهنگی در کشورمان در می یابیم که اگرچه کشورمان به فرموده مقام معظم رهبری در برابر فتنه های سیاسی واکسینه شده و دشمنان توان رویارویی نظامی و سیاسی با ما را ندارند، اما متاسفانه باید بپذیریم که در ابعاد فرهنگی و احتماعی تاکنون موفقیت چشمگیر و قابل قبولی نداشته ایم و تمام برنامه های مفید مثلا رسانه ملی به یکی دو برنامه پر مخاطب مثل سریال های مذهبی و دینی مفید خلاصه می شود.

شایسته است مسئولان محترم در حوزه های فرهنگ و هنر و ساخت برنامه های علمی، آموزشی و سرگرم کننده حرفی برای گفتن داشته باشند و به یاری خداوند سبحان با تمام توان خویش در میدان جنگ نرم قدری قوی تر و مقتدرانه تر عمل کنند ان شاءالله...

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۳/۱۲/۲۲
بی نام و نشان

نظرات (۹)

به نام خالق انسان ها
باسلام
امروزه جنگ نرم و جنگ و ترفندهای رسانه ای ، خیلی زیرکانه و کینه توزانه علیه مسلمانان وعلی الخصوص شیعیان ایران سازماندهی میشه.
اگر اشتباه نکنم از استاد رائفی پور شنیدم که حتی صهیونیستها شبکه ای برای شیعه ها راه انداختن تا کسی دیگه شک هم نکنه.با این سیاست که چون شبکه یه شبکه اسلامیه از این طریق بتونن تحریفهایی رو که ایجاد میکنن رو به خورد مسلمانان بدن.
بنابراین، شرایط کنونی میطلبه که بسیار آگاه و با بصیرت و عاقل و منطقی باشیم و مهمتر اینکه باید پیرو ولایت فقیه باشیم ان شاءالله . . .
۲۳ فروردين ۹۴ ، ۰۰:۵۸ رد پای یک طلبه
سلام علیکم

وبلاگ جدید مبارک ان شاءالله،
ولادت بی بی دو عالم بر عاشقان حضرت مبارک باد.
یا حق.
پاسخ:
سلام

ممنونم:)
سلام علیکم مومن
سالروز ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها و روز تکریم مقام مادر و زن را خدمتتان تبریک عرض میکنم . البته کمی دیر شده ولی پذیرا باشید.
عاقبتتون بخیر به حق حضرت ابوتراب
پاسخ:
سلام علیکم

ممنونم
منم این روز رو تبریک میگم مومن!

هرگونه سفارش ضرب پلاک عمده وجزئی پذیرفته میشود
نام ونام خانوادگی، کدملی ،شماره شناسنامه ، تاریخ تولد تولد ، شماره حساب ، شماره تلفن،  گروه خونی ، کدبسیجی و...ضرب میشود.(فعلا فقط حروف انگلیسی میباشد)اطلاعات بیشتر در وبلاگ حقیر
یازهرامادرخوب شهدا
موفق باشید
۳۰ فروردين ۹۴ ، ۰۱:۱۳ یه دختر چادری عاشق خادم الشهدا
سلام دوست عزیز
خوبید؟
من یکی از بازدیدکنندگان معبر سایبری خادم الشهدا هستم
این معبر بعد چند سال فعالیت و اثرگذاری روی بیشتر جوونا الان هم خودشون و خانوادشون مورد تهدید قرار گرفتن و دلایل زیاد دیگه ای هم بوده که الان مدیر این سایت تصمیم به تعطیلی این معبر زده.
این معبر تا جایی که من اطلاع دارم باعث شده جوونا،خانواده هایی زیادی با شهدا و اهل بیت آشنا بشن و زندگیشون شهدایی بشه و حتی خبر دارم 3نفر از برادران و خواهران اهل سنت شیعه شدن که این کار بسیار بزرگی هستش
حالا  تصمیم داریم با نظرات و حمایتمون(اگه ترویج سیره و راه شهدا براتون و برامون اهمیت داره)از مدیر معبر سایبری خادم الشهدا درخواست کنیم که دوباره به فضای مجازی برگردن
حتی میتونیم کمپین حمایت از معبر تو فضای مجازی راه بندازیم تا دوباره این معبر کارش رو با قدرت بیشتر شروع و ادامه بده
از شما میخوام بیاین و تو پست(دیگه تموم شد!)حمایت خودتون رو نشون بدید.
مظمئن باشد شهدا ازین کار ما خوشحال میشن.
حالا اگه دوستداری شهدا ازت راضی و خوشحال بشن
اینم شماره همراه مدیر معبر آقای برقبانی
09363747981
بسم الله...
khademoshohada1.ir
سلام علیکم مومن
کاری نکردیم
فقط ببخشید که دیر شد ،‌ من فکر کرده بودم تموم شده ارسالها ، همینجوری فایل آدرسها رو باز کردم دیدم یکی دیگه هست ، بلافاصله ارسال کردم
عاقبتتون بخیر به حق حضرت ابوتراب

پاسخ:
سلام بزرگوار

تو زحمت افتادید..
کارتون و کوچیک نشمارید..
کتاب و گذاشتم تو کتابخونه حوزه علمیه نرجس شهر ساری:)
یا علی(ع)
۰۶ ارديبهشت ۹۴ ، ۲۳:۰۱ رد پای یک طلبه

سلام علیکم

پاسخ:
سلام علیکم و رحمه الله و برکاته:)
سلام مومن. جزاکم الله خیرا


کم پیدا شدید...نگرانتون شدیم...

عاقبتتون به خیر به حق حضرت ابوتراب
یا علی
پاسخ:
سلام بزرگوار

نگران نباشید
خیر است.. رفتیم نصف دینمون و کامل کردیم .. حالا داریم واسه نصفه دیگه اش تلاش می کنیم:d
ان شالله همه مجردا به زودی زود متاهل بشوند و توصیه من اینه که زودتر این کار و انجام بدهند.. ازدواج خیلی چیز خوبیه.. اصلا هم به اقتصاد فکر نکنید.. فقط درست انتخاب کنید.. عاقلانه نگاه کنید و بعد ازدواج عاشقانه نگاه کنید :)
پیشاپیش ولادت امام علی (ع) و روز مرد رو تبریک می گم رزمنده.. یا زهرا(س)

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی